Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Zámky na Loiře 2020

Turisticky zajímavých míst, která je možné na březích Loiry mezi městy Orléans a Nantes navštívit, je více jak sto. Asi osmdesát prý stojí za návštěvu určitě (-: . Ani letos jsem však neměl počátkem července delší zástup v ordinaci než týden, a tak jsme zámkům na Loiře věnovali jen jeden pracovní týden a dva sousedící víkendy. Snad i díky tomu, že je v době po koronaviru na všech památkách podstatně méně turistů, jsme stihli navštívit dvanáct zámků, a to úplně v klidu a pohodě. Vybíral jsem podle prospektu s obrázky, který jsem si kdysi přivezl, snažil jsem se vybrat ty nejzajímavější zámky. Nevadilo mi, že jsem na některých byl již dříve, každý ze zámků je možné vidět v životě několikrát. Pro ty, kteří mají hodně času, připíši i odkaz, na kterém lze nalézt spoustu užitečných informací: www.leschateauxdelaloire.org.

Jeli jsme vlastním autem, abychom nemuseli těch 1300 km, které to z Hradce Králové do Orléans je, ujet najednou, zastavili jsme se po cestě tam ve Stuttgartu (Čínská zahrada na Panoramastrasse), v Nancy na place Stanislas (hezké) a v Chartrés, kde jsem se chtěl ještě jednou podívat do největší a nejkrásnější gotické katedrály na světě (podle bedekrů).  Katedrála je ještě větší než Notre Dame v Paříži, ale pravdou je, že jí velmi zdatně konkuruje náš chrám sv. Víta v Praze.

Na žádném z navštívených zámků není průvodcovská služba (je jen pro skupiny na vyžádání). Ceny se letos pohybovaly mezi 10 - 15 euro za osobu, prohlídka je volná, po vytyčených trasách. Všude jsou k dispozici tištění průvodci v řadě světových jazyků, na Chambordu dokonce v češtině (-: Když jsem byl na Loiře poprvé před více než třiceti lety, zdály se mi interiéry poměrně chudé, alespoň ve srovnání s našimi zámky. To se potvrdilo i letos, ale myslím, že jsou sbírky stále doplňovány. A navíc jsou výjimky. Nejhezčí interiéry (byl jsem tam dříve), jsou podle průvodců na zámku Chateau de Chaverny. Tam se vyplatí zastavit.

Rezervaci hotelů jsem si při tvorbě itineráře udělal na Bookingu, podle GPS navigace se všude jezdí dobře. Při cestě zpět jsme přenocovali ve Štrasburku, odtud již lze za jeden den pohodlně dojet domů. Kdo by měl víc času a chtěl během cesty zažít ještě něco technického, lze se po cestě zastavit v německém Sinsheimu (případně i v nedalekém Speyeru), kde jsou dvě technická muzea - snad nejrozsáhlejší a nejhezčí, která jsem kde na světě viděl. Přes Sinsheim se jede, vystavená letadla jsou dokonce vidět z dálnice.

Myslím, že je letos ideální příležitost k cestování po Evropě vlastním autem. Nikde nejsou hory Japonců a Číňanů, kteří jsou jinak odkázáni na letadla, ceny za ubytování jsou lehce nižší - odpovídají nižší poptávce. A i v restauracích a kavárnách je všude místo a klid. Prostě letos je návštěva Francie krásným zážitkem.
...