Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Slovinsko

Nebudu předstírat, že jsem odborník na Slovinsko. Před časem jsem však objevil možnost strávit několik nocí na majáku Sv. Ivan poblíž města Rovinj. Téměř se nedá uvěřit, že bylo velmi snadné zarezervovat si víkendový pobyt na tomto pustém místě, kde zůstanete opravdu sami. Strážce majáku vás na ostrov odveze s tím, že máte k dispozici pokoj s kuchyňkou, vlastní zásoby, a že pro vás přijede za tři dny. A tak tomu opravdu bylo. Je to zvláštní zážitek. Kdo nemá klaustrofobii, je ovšem nadšený.

Maják Sv. Ivan, postavený v roce 1853, se nachází na nejvzdálenějším ostrůvku malého souostroví před městem Rovinj. Jde o holý útes, s velikostí 70 x 50 metrů, s relativně mírným pobřežím a mělkým mořem. Maják slouží jako malý hotel již několik let a lze zde strávit libovolně dlouhou dobu. Maják je stále funkční a jeho interiér je dovoleno si prohlédnout.

Vedle krabů a racků nemáte na ostrově jinou společnost, a tak si vedle jiné četby můžete opakovat i zoologii. Racek stříbřitý je velký druh racka ze skupiny "velkých bělohlavých racků". Jako většina druhů této skupiny má v dospělosti bílou hlavu, tělo a ocas, šedý hřbet, šedá křídla s černou kresbou a bílými špičkami letek.

Růst kraba pak závisí na potravě. Jelikož jeho tvrdý krunýř růst nemůže, odehrává se růst po etapách. Vždy po určitém čase svlékne krab starý, malý krunýř a místo něho mu naroste nový, měkký.

Kdo má romantickou duši, nemůže žít bez toho, aniž by strávil na ostrově Svatý Ivan alespoň víkend...

...