Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Holandsko - květinový park Keukenhof

     Když se vypravíme do Holandska na dva týdny, každý den zažijeme něco hezkého, nového. Kdo má jen týden dovolené, užije si ho v Holandsku také krásně, stihne skanzeny, květinové parky i velká města.  Ale ani když nemáme více času než několik dnů, není třeba věšet hlavu. Tím, že je Holandsko malé, je to všude blízko, se vyplatí zajet si tam jen tak na výlet.

     Do galerie věnované Holandsku jsem už před časem vložil fotografie ze skanzenů Kinderdijk či Zaanse Schans a z květinového parku Keukenhof v Lisse. Dnes bych se chtěl do Keukenhofu vrátit a rád bych přidal i několik fotografií z květinové burzy v Aalsmeeru.

     Z Hradce Králové je to do Lisse 1003 km, prakticky stále jedeme po dálnicích, potřebujeme proto přibližně 9 hodin cesty. Pokud vyjedeme ráno, můžeme si udělat krátkou zastávku na protáhnutí v ZOO v Lipsku, Magdeburgu, či Hannoveru. Neprojdeme jistě celé ZOO, ale cesta se nám díky tomu nezdá vůbec dlouhá. Německé zoologické zahrady jsou bez výjimky krásné. Při cestě zpět je možná zastávka například ve starobylém německém městě Quedlinburg (další fotografie jsou v albu "Holandsko"). Chceme-li vidět největší počet větrných mlýnů, navštívíme Kinderdijk, ale i Zaanse Schans je malebným skanzenem. Amsterdam je, myslím, ještě hezčí v noci, než ve dne, a tak je možné se v něm v klidu projít po celodenním programu. Lze tak dobře stihnout v nouzi v jednom dni Keukenhof, Zaanse Schans i procházku po Amsterdamu (nejlépe je parkovat na parkovišti ZOO v centru města na adrese Plantage Kerklaan 38-40, odtud je to do historického centra jen pár minut). Velmi zajímavá a světově ojedinělá je květinová burza v Aalsmeru, musíme ale počítat s tím, že je otevřená jen v pracovních dnech (8. květen je v Holandsku pracovní den, na rozdíl od 1. května). 

     Pokud jde o termín cesty na květinovou burzu Keukenhof v Lisse, je začátek května možný, ale nebál bych se jet za tulipány už od poloviny dubna, park je otevřen od 23.3. do 21.5., každý den od 8 - 19.30 hodin. I letos, v roce 2017, kdy bylo mimořádně chladné jaro, byly některé květiny v parku Keukenhof  6. května už  téměř odkvetlé. Tedy určitě raději v polovině dubna, než v polovině května... Parkování je možné na velikém parkovišti přímo u brány do květinového parku (6 Eu), vstupné je 16 Eu na osobu. Plánek parku jsem přefotografoval a je mezi fotografiemi. Je možné projít park třeba i jen za 3 hodiny, lepší je ale zůstat tu celý den. Park je vybudován na ploše 32 hektarů, je tu přibližně 15 km cest a cestiček a každoročně tu kvete více jak 15 milionů tulipánů, narcisů a hiacyntů.  Květiny jsou vysázeny venku, rozsáhlé expozice květin jsou i v několika specializovaných pavilonech.  Tak například pavilon královny Beatrix je celý věnován orchidejím, je tu více orchideí, než na leckteré specializované výstavě. V Keukenhofu je i mnoho stánků s občerstvením a několik velkých jídelen. Vodu na pití lze koupit na mnoha místech.

     Květinová burza v Aalsmeeru je komplex budov, který se rozkládá na ploše 990 000 m2. Každý den se tu prodá kolem 16 milionů řezaných a přibližně 1 milion hrnkových květin. Otevřeno je od 6.00 do 11.00, nejvíce květin se však vydraží  během prvních 2-3 hodin. Nad centrálním sálem komplexu, ve kterém probíhá třídění květin ke koncovým odběratelům, vede dlouhý chodník, z něhož pozorujeme veškeré hemžení vozíků s květinami pod námi a na jeho konci můžeme nahlédnout do dvou dražebních místností, kde dražba probíhá. V každém sále jsou umístěny dvě obrovské obrazovky, na kterých se stále mění potřebné údaje o nabídce. Na jednotlivou dražbu je vždy 10 vteřin. Jde o  tzv. dražbu holandskou, při níž je ze začátku cena nejvyšší a postupně se snižuje. Současně se ale zvyšuje riziko, že nám zboží koupí konkurence. Dražba vyžaduje nejen obrovskou pozornost, ale i dlouholeté zkušenosti a určitou znalost svých soupeřů. Je třeba vyčkat co nejdéle, aby byla cena co nejnižší, ale nenechat se předběhnout konkurenty. Průběh celé dražby můžeme přes skleněnou stěnu sledovat a je to velmi zajímavý pohled. Parkoviště je v areálu burzy (Aalsmeer, Legmeerdijk 313) a je bezplatné.

     Pokud máme opravdu málo dovolené a musíme spěchat domů, je možné navštívit květinovou burzu poslední den našeho pobytu  (vše nejzajímavější se odehrává mezi 6. - 9. hodinou ráno) a potom se vydat do Čech. I se zastávkou v některé ze jmenovaných ZOO, nebo v Quedlinburgu, můžeme domů dojet kolem 21. - 22. hodiny.

     ...