Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Ostatní z Utahu

Důl Bingham je největší povrchový měděný důl a zároveň nejrozsáhlejší povrchový důl na světě. Jde o nejproduktivnější důl mědi v historii vůbec. Leží přibližně 40 kilometrů jihozápadně od města Salt Lake City v pohoří Oquirrh Mountains ve státě Utah

Utah je převážně skalnatou zemí rozdělenou na tří hlavní geologické oblasti: Skalisté hory, Coloradskou náhorní plošinu a Velkou pánev v západě. Zejména ve Skalistých horách žije volně mnoho divokých koní.

V Utahu je mnoho zajímavých míst. Tak například jen osm mil od města Mexican Hat (je nazváno podle kamenného útvaru, jehož horní část připomíná obráceně položený mexický klobouk) se nachází široká skalní římsa, k níž lze dojet autem a ze které se můžeme obdivovat meandrům řeky San Juan. Místo bylo nazváno  Goosenecks, Husí krky a název opravdu není daleko od pravdy.  Ne ve všech navigacích jsou Goosenecks zaznamenány, přitom by byla škoda tak obdivuhodné místo minout. Z Mexican Hat vyjedeme nejdříve po Highway 163 na sever asi 4 km. Zde odbočíme na Highway261 Nord a po několika minutách přijedeme k odbočce na Highway 316.  Odtud je to již snadné, Goosennecks jsou od křižovatky necelé 4 míle.

V Salt Lake City, městě na úpatí vysokých štítů pohoří Wasath Front, žije  v současné době asi 190 000 obyvatel. Až do poloviny 19. století obývali území kolem velkých solných jezer především indiánské kmeny Šošónů. V létě roku 1847 sem přivedl z Ohia mormonský vůdce Brigham Young  první bělošské osadníky, kteří zde založili město.

          Mormoni zamýšleli založit v těchto místech nejen město, ale i stát s názvem Deseret. Proti tomu se však postavila ústřední americká vláda ve Washingtonu a vytvořila na zdejším území stát Utah. Ten byl do Unie přičleněn v roce 1896, Salt Lake City se pak stalo jeho hlavním městem.

          Celková rozloha města ležícího na břehu Velkého solného jezera, je v současnosti necelých 300 km2 a do povědomí celého světa se dostalo zejména pořádáním zimních olympijských her v roce 2002. Díky nim vzniklo v okolí města mnoho sportovních středisek a komplexů.

Asi  123 mil (195 km) západně od Salt Lake City je další zajímavé místo Utahu: Bonneville Salt Flaks Speedway. Na této rychlostní dráze dlouhé 6 mil, absolutně rovné a pevné, se testují nejrychlejší vozy světa. Dosud nejrychleji se tu podařilo jet konstruktéru a pilotovi Donu Vascovi ve svém voze Turbinator. 18. října 2001 tu vytvořil světový rekord, když na pátém kilometru trati docílil rychlosti 470 mil, to je 752 km za hodinu. I když vůz dále zrychloval, bylo nutné začít brzdit, aby se zastavil ještě před koncem dráhy.

...