Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Devils Tower

Když pojedeme z Deadwood asi 25 mil (40 km)  na západ, překročíme hranici do státu Wyoming a po dalších padesáti mílích uvidíme pozoruhodný skalní útvar, který zde ční k nebi - Devil´s Tower.

Oblast Devil´s Tower prohlásil prezident Roosevelt (je to ten třetí ze skály Mount Rushmore, ještě jej máme v čerstvé paměti) historicky prvním Národním monumentem  Spojených států. Geologicky jde o jádro staré sopky, které tu při erupci před více než 50 miliony lety ztuhlo nad zemským povrchem. Následnou erozí okolních měkkých pískovců a břidlic a jejich odplavením se obnažila sloupovitá struktura čedičové skály.

265 metrů vysoká čedičová věž Devil´s Tower dnes nápadně vystupuje nad okolní jen mírně zvlněnou krajinu a je vidět již z daleka.

Původních indiánských názvů hory bylo víc. Podle Siouxů byl útvar pojmenován Mako Tipila - Medvědí sluj, jiné jméno bylo Věž Zlých Bohů. Nynější jméno dal monumentu plukovník americké armády Richard Irving Dodge v roce 1876 ve své cestopisné knize o Black Hills.

U Visitor Center začíná asi půl druhého kilometru dlouhá pěšina Tower Trail, kterou můžeme obejít celou skálu. Část jde lesem, kolem některých úseků stezky procházíme poli s balvany a kamennými sloupy, které se v průběhu let oddělily z úbočí skály.

...