Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Serengeti National Park

V Tanzánii jsou dva národní parky, které tvoří pomyslný vrchol toho, co můžeme v rovníkové Africe vidět. Je to NP Serengeti a NP Ngorongo. Dnes bych chtěl ukázat pár fotografií z prvního z nich, kam jsme chtěli jet zejména kvůli migraci pakoňů a zeber. Tu jsme nakonec viděli v obou národních parcích, a je to těžko popsatelný zážitek. Množství zvěře, které vidíme na jednom místě v daném čase, je neuvěřitelné a široké planiny obrovského parku (14 763 km2) a daleká viditelnost tento pocit umocňují.

Na jihovýchodě parku jsou planiny nejrozsáhlejší, jsou porostlé prakticky jen trávou, takže nám nic nebrání ve výhledu. V centrální části jsou akátové savany, západ parku je pak kopcovitý až hornatý. Název parku "Serengeti" je odvozen z jazyka Masajů a znamená "nekonečné pláně". Opravdu tomu tak je.

Jak jsem již psal na fb, několik dnů jsem váhal, jestli sem mohu dát lvy,  které jsme pozorovali v NP Serengeti 14. února 2017. Byla to ale velká náhoda.  Asi ze tří set metrů jsme viděli statného lva, který klidně seděl pod košatým stromem. Pomalu jsme se k němu přibližovali. A když jsme už od něj byli asi jen třicet metrů, hlasitě zařval, až nám šel mráz po zádech. Obávali jsme se, že jsme ho rozzlobili a podle jeho výrazu jen čekali, že se na nás rozběhne. Stalo se ale něco jiného. Během několika vteřin se před ním objevila lvice, a tak bylo vidět, že má jiné úmysly. Pak už jsme se jen divili a fotografovali. Jak jsem už také psal na fb,  ten čas na fotografiích je pravdivý, opsal jsem ho z údajů ve fotoaparátu. Po dvou minutách jsem pochopil tu známou informaci ze zoologických knížek, že lev je připraven až 50x za den... (-: 

Všechny 4 národní parky, které jsme v únoru 2017 navštívili, nejsou daleko od sebe, jsou v severní části Tanzánie a jsou snadno dostupné z města Arusha, kde je letiště. Je to výhoda, Arusha nám může dobře sloužit jako výchozí bod návštěvy. Pro lepší představu jsem přefotografoval i mapu celé Tanzánie a jejího severu.

Vedle lvů lze v NP Serengeti vidět snad vše, co rovníková Afrika nabízí:  Slony, žirafy, leopardy, nosorožce, hrochy, buvoly, zebry, pakoně, mnoho druhů antilop, v akátových porostech centrální části žije prý až 500 druhů různých ptáků. 

Pokud srovnáváme Tanzánii s Keňou, je tu zvířat více, ale jsou na větším prostoru, národní parky jsou mnohem větší. Obě země nabízejí jak kompletní "velkou pětku" (slon, nosorožec dvourohý, buvol africký, lev, levhart skvrnitý), tak množství zvířat dalších. Těžko radit, kterou z těchto dvou afrických zemí navštívit. Tanzánie se mi zdá ale trochu více zkomercionalizovaná, Keňa přírodnější. Také v Jihoafrické republice můžeme vidět celou "velkou pětku". V tamních národních parcích můžeme dokonce jezdit sami, v autě z autopůjčovny. Je tedy volba na nás, nejlépe je navštívit postupně všechny tři země (-:. Pokud trochu přišetříme a nejsme nároční, je to určitě možné.

...