Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Jižní Francie

Kdysi jsem strávil se skupinou českých dětí měsíc v letním táboře francouzských skautů Éclaireurs et Éclaireuses poblíž města Millau. Od té doby mám pro jižní Francii slabost a opakovaně jsem se tam vracel.

Jižní Francie je velká asi jako naše republika, a tak si musíme vybrat tolik, kolik stihneme projet během své dovolené. Pokud máme byť i jen týden, lze stihnout řadu věcí, z nichž každá je ojedinělá:

Viadukt Millau je dálniční most vystavěný roku 2014 poblíž stejnojmenného města. Je nejvyšší v Evropě a druhý nejvyšší na světě. Tvůrci stavby jsou francouzský projektant Michel Virlogeux a britský architekt Norman Foster a jde o architektonický skvost, který je hezké vidět na vlastní oči.

Avignon: Nebylo by dobré Avignon minout. Je to velmi příjemné město s palácem, který byl v letech 1335–1378 rezidencí papežů a do roku 1430 tzv. vzdoropapežů. Projít se po avignonském mostě je potom obzvláště velký zážitek.

Klášter Abbaye de Sénanque s lány levandulí musí ohromit snad každého. Nejen krásné barvy, ale i vůně nám bude dlouho prolínat vzpomínkami.

Carcassonne patří k nejzachovalejším středověkým pevnostním městům v celé Evropě, roku 1997 bylo zařazeno na seznam kulturních památek organizace UNESCO a přijedeme-li do Carcassonne v podvečer, je to přesně ta nejkrásnější doba.

Francouzskou riviéru zná každý, ale není třeba utratit tu všechny peníze. Při včasné rezervaci noclehu jen kousek od nejznámějších měst, budeme mile překvapeni, za jak dobrých podmínek lze riviéru procestovat. Moc příjemné je potom posezení v některé z kaváren nad přístavem v Saint Tropéz. 

Lourdes: Lourdy je jihofrancouzské město ležící v podhůří Pyrenejí v departementu Hautes-Pyrénées. V roce 1858 zde došlo k mariánskému zjevení mladé Bernadettě Soubirousové, a brzy poté se Lurdy staly jedním z nejdůležitějších římskokatolických poutních míst. Vždy když mám v ordinaci plno, říkám, že je to tu jako v Lourdách. A tak jsem si moc přál jednou se do Lourd skutečně podívat (-:

Katarské hrady byly dalším mým snem mnoho let, až v létě 2016 se mi je podařilo procestovat. Jsou na trochu delší povídání, vše lze nalézt v průvodcích. Já jen řeknu, že mě nezklamaly, jsou opravdu mimořádně tajemné a krásně udržované.

Aven Armand je jeskyně nalézající se mezi městy Meyrueis a Sainte-Enimie ve francouzském departementu Lozère. Samotná jeskyně se nachází na území obce Hures-la-Parade a je bohatostí své krápníkové výzdoby v Evropě ojedinělá. Byl jsem v této jeskyni již třikrát, přitahuje mě tak, jako málokterá jiná. Snad jen jeskyně Carlsbad v Novém Mexiku se jí mohou rovnat, ale ty jsou zcela jiné. A tak by člověk měl v životě alespoň jednou vidět oboje.

...