Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Řecko

Řecko jsme procestovali individuálně, vlastním autem. Z Hradce Králové do Meteory je to však 1490 km, a tak si myslím, že by bylo příjemnější do Athén letět a cestovat ve vypůjčeném autě. Příště bych to tak už asi udělal, myslím, že by byl celkový náklad (vzato i s amortizací vlastního auta) podobný. Je to samozřejmě věcí názoru, co však lze říci s určitostí, že se autem po Řecku cestuje velmi dobře. Řekové jsou vstřícní a máme-li GPS navigaci, určitě se neztratíme a můžeme si i dovolit rezervaci hotelů. To je vždy ekonomicky výhodnější, než hledat ubytování na místě. Pokud si uděláme dobrý itinerář, a to díky plánovačům cest jde, není už jakékoliv cestování po Evropě problémem.

Hlavním a vlastně i prvním cílem v Řecku může být Meteora s několika kláštery na vrcholcích bizarních slepencových skal v oblasti Thesálie, poblíž města Kalambaka. Kláštery jsou opravdu tak romantické, jak je známe z obrazových publikací.

Na cestě z Meteory do Athén projíždíme Delfami. Věštírna v Delfách byla součástí posvátného Apollónova okrsku nad městem Delfy. Leží na strmém svahu Parnasu, je nejslavnější věštírnou a dodnes je posvátným místem starého Řecka.

Zaparkovat pod Parthenónem v Athénách není problém, je tu několik veřejných parkovišť. Z nich pak již snadno dojdeme pěšky k chrámu. Parthenón byl hlavním chrámem antických Athén a byl zasvěcený bohyni Athéně Parthenos. Odtud je i jeho jméno. Chrám byl vystavěn v letech 447 - 438 př. n. l. a v současné době je rozsáhle opravován.

Epidaurus je potom další možnou zastávkou. Ve své době byl významným kulturním a náboženským centrem, soustředil se zde kult boha Asklépia, kterému zde byl věnován chrám pojmenovaný po něm.

Korintský průplav je monumentální na pohled, ale v jeho blízkosti je i několik pláží s výhledem na most Rio-Antirio. Ten spojuje město Rio na poloostrově Peloponés a město Antirio v Akarnánii. Jen malé praktické upozornění: Korintský průplav je plný silných proudů a dostanete-li se do nich, je opravdu těžké se dostat ke břehu. Neplavu špatně, ale mohl bych o tom chvíli vyprávět. Nezažil jsem ve světě tak zrádné místo...

...