Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Illinois


Illinois se rozkládá na severovýchodě USA. Na východě hraničí s Indianou , na jihovýchodě s Kentucky , na západě s Missouri a Iowou a na severu s Wisconsinem . Severovýchodní ohraničení tvoří Michiganské jezero.

Od původních obyvatel získali území v 17. století Francouzi. Roku 1763 získali Illinois po tzv. sedmileté válce, v roce 1783 se území stalo součástí nově vzniklých Spojených států.

Svojí rozlohou 149 932 km² je Illinois průměrným americkým státem (25.místo), pokud jde ale o počet obyvatel, je na místě pátém (asi 13 milionů). Hlavním městem je Springfield se 120 tisíci obyvateli,  největším městem je pak Chicago s 2,7 miliony obyvatel. To nás bude také nejvíce zajímat.

Gateway Arch
Jeden snímek je to i z vedlejšího státu: Missouri. U řeky Mississippi ve městě St. Louis, se nachází velká atrakce,  a to monumentální a vysoký Gateway Arch. Je ocelový oblouk vysoký 192 m sloužící jako rozhledna, který navrhl finský stavitel Saarinen. Vysoký oblouk má symbolizovat vstupní bránu na západ a dnes je památníkem všech dobrodruhů, pionýrů a osadníků, kteří tudy prošli na západ. Vysoká ocelová konstrukce od níž se odráží slunce působí i proti vysokým budovám města monumentálně.

...