Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Louisiana

Louisiana je jižním státem, který patřil v šedesátých letech devatenáctého století ke Konfederovaným státům americkým. Je jen o něco málo větší, než stát Mississippi, na území 134 000 km2 tu žije asi 5 milionů obyvatel.

Louisiana,  jak napovídá  i  její francouzsky znějící název, je velmi specifická i původem svých obyvatel. Frankofonní míšenci Francouzů a indiánů byli koncem sedmnáctého století vytlačováni z východních oblastí dnešních USA a donuceni odcházet na západ do bažinaté delty největší americké řeky Mississippi. Z té doby pramení i názvy měst, jako je New Orleans či Baton Rouge. Dodnes převažují v některých městech francouzská příjmení a v mnoha rodinách  se mluví francouzsky.

Hlavní město Baton Rouge leží v jihovýchodní části státu, založil ho v roce 1699 francouzský traper Pierre Le Moyne d´Iberville a dnes v něm žije něco přes 230 000 obyvatel. Největším, nejznámějším a asi i nekrásnějším městem státu Mississippi je New Orleans, rozkládající se mezi obrovským jezerem Lake  Pontchartrain a dolním tokem řeky Mississippi.

V Louisianě není žádný přírodní park, který by byl spravován organizací NPS. Turisticky vděčné je však bezpochyby právě město New Orleans se svými kolesovými parníky plujícími po řece Mississippi, s akváriem či svými bary v kolébce jazzu na Bourbon Street ve Francouzské čtvrti. 

...