Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

New Mexico

Svojí rozlohou 315 194 km2  je  Nové Mexiko 5. největším státem USA, osídlení je však velmi řídké, počtem obyvatel 1 820 000 je až na 36. místě. S výjimkou malé nepravidelnosti na jihozápadě tvoří území Nového Mexika téměř pravidelný čtverec o rozměru 550x550 km. Na severu hraničí s Coloradem, na východě s Texasem, na jihu s Mexikem a na západě s Arizonou.

          Zatímco severu státu dominuje zalesněné pohoří Sangre de Christo, představující nejjižnější část Skalistých hor, jih má naopak charakter pouští a polopouští načervenalé barvy s občasnými stolovými horami. Největší město Nového Mexika je Albuquerque (450 000), v hlavním městě Santa Fe žije jen asi 68 000 lidí.

          Organizace National Park Service spravuje v Novém Mexiku několik zajímavých a chráněných míst označovaných jako "National Monument - NM". Mezi nejznámější z nich patří Aztec Ruins NM, Bandelier NM, El Moro NM či Fort Union, ale nás budou nejvíce zajímat Carlsbad Caverns NP, White Sands NM a historické město Tombstone, místa, která leží na naší cestě z New Yorku do Los Angeles.

...