Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Craters of the Moon

          Největší lávová pole nenajdeme sice zde na Středozápadě, jsou na Aljašce a na Havajských ostrovech. Přesto malá zajížďka z naší okružní trasy k lávové oblasti Craters of the Moon za drobné zdržení stojí.  Ze zelených plání státu Idaho se během pár minut ocitnete v měsíční krajině plné lávových kuželů, tunelů, sopečných kráterů a jeskyní.

           Sopku, podobnou například některé na Havaji, v Craters of the Moon však ale nenajdeme. Láva se zde asi před třinácti tisíci lety začala vylévat ze zlomů v zemské kůře, tuhla a postupně erodovala.

          Tak, jak to už v amerických národních parcích bývá, vede mezi nejzajímavějšími lávovými útvary okružní cesta. Je dlouhá asi 4 km a odbočují z ní kratší pěší stezky.

          Několik set metrů od návštěvnického centra začíná první pěší stezka, jmenuje se North Crater Flow Trail. Není dlouhá, ale uvidíme na ní asi nejvíc lávových vyvřelin.

Při procházce po lávových polích na North Crater Flow Trail máme trochu nadpozemský pocit., zatímco na lávový kopec Inferno Cone lze vyjít za pár minut. Je z něho hezký výhled na celý národní park.

          Kdo bude chtít při cestě zpět od Inferno Cone navštívit lávové jeskyně Dewdrop Cave,  Beauty Cave a Boy Scout Cave, měl by si s sebou vzít baterku. Pokud bychom však chtěli jeskyně navštívit, musíme počítat nejméně s dvěma hodinami času a tomu přizpůsobit program celého dalšího dne. Naopak malou procházku Devil´s Orchard Nature Trail můžeme projít za necelou hodinu.

...