Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

New York

Počtem obyvatel 8 336 697 (2012) je New York City nejlidnatějším městem Spojených států. O hustotě obyvatel pak svědčí fakt, že ačkoliv má například 6,5x více obyvatel než Praha, rozprostírá se na ploše 1 214 km2, což je jen 2,5 násobek velikosti našeho hlavního města.

New York City leží na samém jihu státu New York, v místech, kde do Atlantického oceánu ústí řeka Hudson. Toto velkoměsto, jež je pokládáno za nejrušnější město Spojených států, má pět městských částí. Na jihozápadní straně je to Staten Island, jižně Brooklyn, východně Queens, severně Bronx a uprostřed nejznámější z nich - Manhattan.

New York je hlavním městem západního světa, místem, kde se přistěhovalci z různých zemí světa postupně sžili tak, že dnes jsou jejich potomci od ostatních Američanů téměř k nerozeznání. Přesto si některé etnické skupiny zachovaly svůj styl života a lásku ke své staré vlasti, takže žijí ve čtvrtích Little Italy (Malé Itálii) nebo v Chinatown (Čínském městě) stejným způsobem jako předtím v Palermu či v Pekingu.

Nejznámější, nejrušnější, ale také nejstarší městskou částí New Yorku je právě Manhattan. I když se rozkládá jen asi na 7 procentech území celého New York City, je natolik známý a natolik typický, že mnoho lidí klade rovnítko mezi pojmy Manhattan a New York.

...