Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Jihoafrická republika

Jihoafrická republika je pro nás, Středoevropany, zemí exotickou. Pokud se rozhodnete navštívit jižní Afriku sami, bez cestovní kanceláře, část přátel vás bude obdivovat, část pokládat za dobrodruhy a část členů rodiny se o vás bude bát.. Určitě se však nenechte odradit a uvidíte, že Jihoafrická republika je zemí nejen krásnou a neobvyklou, ale i zemí kulturní, nepříliš náročnou finančně a neméně bezpečnou, než jiné státy kdesi za oceánem.

Než se pustíme do okružní šestnáctidenní cesty, připomeňme si několik údajů o této vzdálené, ale přitom docela dostupné a přátelské zemi.

JAR je se svými  1 229 090 kilometry čtverečními více než 15krát větší, než Česká republika. Zaujímá celý jih afrického kontinentu a sousedí s Namíbií, Botswanou a Zimbabwe na severu a Mozambikem a Svazijskem na východě. Uvnitř jihoafrického území leží samostatné království Lesotho. Žije v ní  přes 49 miliónů obyvatel, kteří hovořící jedenácti oficiálními jazyky: jazyky Zulu, Xhosa, Pedi, Ndebele, Sotho, Setswana, siSwati, Venda, Tsonga, Afrikánština a angličtina.

Administrativně je Jihoafrická republika rozdělena na 9 autonomních

provincií, z nichž každá má  své hlavní město i svoji vládu:  Gauteng(Johannesburg), Limpopo (Polokwane), Mpumalanga (Nelspruit), KwaZulu-Natal (Pieter-maritzburg), Svobodný stát (Bloemfontein), Východní Kapsko (Bisho), Západní Kapsko (Kapské město), Severní Kapsko (Kimberley)

a Severozápadní provincie (Mafikeng).

          Podle posledního sčítání obyvatel má JAR čtyři města s počtem obyvatel přes milión: Kapské Město a Durban (přes 3 mil.), Johannesburg více než 2 milióny a Pretoria něco přes 1,5 miliónu. Jižní Afrika je zemí s pluralitní demokracií. V čele státu stojí prezident, parlament sídlí v Kapském městě, hlavním centru zákonodárné moci. Centrem výkonné moci je Pretoria, odkud řídí prezident a vláda zemi.

...