Jihoafrická republika

Jihoafrická republika je pro nás, Středoevropany, zemí exotickou. Pokud se rozhodnete navštívit jižní Afriku sami, bez cestovní kanceláře, část přátel vás bude obdivovat, část pokládat za dobrodruhy a část členů rodiny se o vás bude bát.. Určitě se však nenechte odradit a uvidíte, že Jihoafrická republika je zemí nejen krásnou a neobvyklou, ale i zemí kulturní, nepříliš náročnou finančně a neméně bezpečnou, než jiné státy kdesi za oceánem.

Než se pustíme do okružní šestnáctidenní cesty, připomeňme si několik údajů o této vzdálené, ale přitom docela dostupné a přátelské zemi.

JAR je se svými  1 229 090 kilometry čtverečními více než 15krát větší, než Česká republika. Zaujímá celý jih afrického kontinentu a sousedí s Namíbií, Botswanou a Zimbabwe na severu a Mozambikem a Svazijskem na východě. Uvnitř jihoafrického území leží samostatné království Lesotho. Žije v ní  přes 49 miliónů obyvatel, kteří hovořící jedenácti oficiálními jazyky: jazyky Zulu, Xhosa, Pedi, Ndebele, Sotho, Setswana, siSwati, Venda, Tsonga, Afrikánština a angličtina.

Administrativně je Jihoafrická republika rozdělena na 9 autonomních

provincií, z nichž každá má  své hlavní město i svoji vládu:  Gauteng(Johannesburg), Limpopo (Polokwane), Mpumalanga (Nelspruit), KwaZulu-Natal (Pieter-maritzburg), Svobodný stát (Bloemfontein), Východní Kapsko (Bisho), Západní Kapsko (Kapské město), Severní Kapsko (Kimberley)

a Severozápadní provincie (Mafikeng).

          Podle posledního sčítání obyvatel má JAR čtyři města s počtem obyvatel přes milión: Kapské Město a Durban (přes 3 mil.), Johannesburg více než 2 milióny a Pretoria něco přes 1,5 miliónu. Jižní Afrika je zemí s pluralitní demokracií. V čele státu stojí prezident, parlament sídlí v Kapském městě, hlavním centru zákonodárné moci. Centrem výkonné moci je Pretoria, odkud řídí prezident a vláda zemi.

...