Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Badlands NP

Národní park Badlands v Jižní Dakotě je méně navštěvovaným národním parkem, ale zcela neprávem. Dokonce lze říci, že patří mezi to nejkrásnější, co můžeme na americkém Západě navštívit.Pokud přijedeme do Badlands v podvečer, je tu nejkrásnější světlo a ta prapodivná krajina je tak trochu z jiného světa.

          Před více než 35 miliony let tu bylo slané moře, které postupně vyschlo a nahradily ho bažiny, ve kterých utonulo mnoho prehistorických zvířat. Dodnes se tu nacházejí kostry šavlozubých tygrů či prehistorických koní. Postupně však krajinu pokryl vulkanický popel, ten v průběhu dalších tisíciletí erodoval až do nynějších jílovitých svahů, tvarově neobyčejně různorodých a nádherně barevných.

Některé kopce a skály vypadají jako vymodelované z písku, přesto jde o  horniny. A tím, že to jsou horniny sedimentárního původu, jsou většinou vodorovně pruhované.

          Název "Badlands" - "Špatná země", pochází od francouzských a kanadských lovců kožešin, kteří tudy procházeli kolem roku 1900. Místo s extrémními teplotami, s nedostatkem vody a členitým terénem nazvali "Země, kde se dá špatně cestovat". Dnes tu projedeme po asfaltové silnici, není však nesnadné si v té krajině představit útrapy prvních návštěvníků.

...