Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Canyonland NP

Národní park Canyonlands se nachází v jihovýchodním Utahu, poblíž města Moab, tedy jen malý kousek od národního parku Arches.  Rozkládá se na 136 621 hektarech a rozděluje se na tři části: The Needles, Island in the Sky a The Maze.

Rozsáhlými, sytě červenými, romantickými  skalnatými pláněmi se tu vinou řeky Colorado a Green River a vytvářejí tak krásu, kterou lze těžko vidět někde jinde.

Island in the Sky lze nejlépe pozorovat seshora, z vyhlídek národního parku Dead Horse Point.. Do Needles pak vede několik pěších treků.

Jen asi 15 km jižně od NP Canyonlands je zajímavá skála Newspaper Rock (Novinová skála), kde skalní stěnu pokrývají stovky prastarých petroglyfů, které zobrazují jeleny, antilopy, medvědy a lidi, vyryté dávnými lovci.

Málo známým, ale neobyčejně divokým a krásných národním parkem, který leží jihozápadně od Canyonlands, je Grand Staircase Escalante. Fotografie silnice Cottonwood Road pocházejí právě z tohoto národního parku.

Poblíž národního parku Canyonlands je však ještě jedno hezké místo: Národní park Natural Bridges. Je to nenápadný, poměrně malý park, a tak dlouho unikal mé pozornosti. Když jsme se v roce 2016 toulali americkým Jihozápadem, objevil jsem v jednom z hotelových pokojů fotografii kamenného oblouku, který stál na břehu malého jezírka. V té době jsem měl již podrobně prozkoumaný národní park Arches, kde jsem byl několikrát, a vím, že tam nikde žádné jezírko není. Byla to výzva k pátrání po oblouku s jezírkem. A ukázalo se, že je v národním parku Natural Bridge, dokonce nedaleko od Canyonlands, necelých 100 km na jih. V národním parku Natural Bridges jsme se pak vydali na několikahodinový, ale krásný trek mezi jednotlivými oblouky a zajímavými místy. Postupně jsme tak přicházeli k Sipapu Bridge, Horse Collar Ruin, Kachina Bridge a nakonec i k tomu, co jsme hledali: Owachomo Bridge. To byl ten krásný oblouk s jezírkem z obrazu v hotelu. Nalézt to místo byla velká radost.

...