Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Ostatní z Asie

Do Dubaje se vydávají často rodiny s dětmi, ty tu mají ideální podmínky ke strávení prázdnin.

Pobyt u moře, to ale není věc, kterou bych vydržel déle než tři dny, a tak jsme naplánovali návštěvu Dubaje jen jako zastávku na cestě do Keni. Je to docela dobré řešení, pokud máme zarezervovánu prohlídku věže Burdž Chalifa, můžeme tu strávit jeden zajímavý den a odpočatí pokračovat dál.

Burdž Chalífa (dříve Dubajská, nyní Chalífova věž) je štíhlá kráska, která se pyšně tyčí do výše 828 metrů nad zdejšími mrakodrapy.  

V Dubaji vyrostla v roce 2010, stavět se začala ještě o šest let dříve, a jak stavba pokračovala, ukazují fotografie na stěnách.

Vstupné odpovídá tomu, že jsme přeci jen na nejvyšší věži světa: 900,- Kč do 125. patra, chceme-li se podívat až do 148. patra a výhled mít i s občerstvením, stojí vstupenka zakoupená přes internet 2.490,- korun.

Výtah na věž  je podle místních údajů nejrychlejší na světě, je prosklený, blikající, odrážíme se v  něm z mnoha úhlů. Prostě musí být zřejmé, že zažíváme něco mimořádného. Do výšky 452 metrů nás vyveze za minutu, pohybujeme se tedy rychlostí 10 metrů za sekundu.. Do 148. patra je to ještě o trochu déle.

Ve vyhlídkové místnosti dostaneme skleničku džusu a sušenky. Vyjít lze i na venkovní balkóny, je to hezký pohled na zemi vzdálenou téměř půl kilometru. Nad Dubají je sice většinou zamlženo, a tak ostrovy umělého souostroví vidíme jen mlhavě, ale odtud z věže opravdu připomínají palmu. Je to ohromné dílo. Hodně v dálce se pak občas zaleskne "bílá plachta" slavného Burdž al-Arab, nejluxusnějšího hotelu světa . Tyrkysové umělé laguny, parky i domy pod námi tvoří zvláštní obrazce.

Mám rád rozhledny a všechna místa, odkud lze pozorovat krajinu z výšky. A v tom smyslu mě Burdž Chalífa nezklamala a jeden den strávený v Arabských emirátech potěšil.

...