Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Nový Zéland - Severní ostrov

Nechci se opakovat. A také nechci, aby z mých řádků vyplynulo, že nemám rád cestovní kanceláře. Naopak. Jsou místa, kam je cesta s cestovní kanceláří vhodná, někam dokonce i nutná. Na druhou stranu je ale mnoho míst, a to je většina těch, o kterých píši na svých stránkách, kam je možné jet samostatně, individuálně, naplánovat si cestu podle svých představ a na krásných místech zůstat tak dlouho, jak se nám líbí. 

K těm místům patří i Nový Zéland. Země krásná, tajemná, ale přitom kulturní, bezpečná a neopakovatelná. Podobně jako v Austrálii, i na Novém Zélandě se jezdí vlevo, ale provoz je povětšinou mírný, řidiči ohleduplní. Procestoval jsem oba novozélandské ostrovy od severu k jihu dvakrát a hned bych se do té krásy rozjel znovu. Poprvé jsem byl na Zélandu v dubnu, tedy na podzim, to byl úžasný termín. Oblé kopce, tolik typické pro severní ostrov, byly sytě zelené, sametově vyhlížející, s tisící a tisíci pasoucích se ovcí. Jen fotoaparát jsem měl tehdy analogový, a tak mám fotografie jen v albech )-: . Chtěl jsem však vidět Zéland i na jaře, proto jsme se tam podruhé vypravili v druhé polovině listopadu. Jarní termín není špatný, vzduch je jasný, čistý, teploty v údolích mezi 12 a 20 stupni. V horách však ještě ležel sníh, a tak nebylo možné absolvovat plánované vycházky, které se měly stát vrcholem pobytu na jižním ostrově. Nevadilo to tolik, ve všem ostatním jsme náš itinerář splnili, ale kdybych chtěl vidět Nový Zéland na jaře ještě jednou, volil bych asi spíš prosinec.

Nový Zéland je jiný, než Austrálie. Není tak voňavý, je ale barevnější, vzduch průzračnější, příroda ojedinělá. Jižní ostrov je mladší, hory tam jsou podobné Alpám či Tatrám. Severní ostrov, to je pak typický Zéland - divoký, s několika úžasnými geotermálními oblastmi. Pravda, k Yellowstonskému parku, ke kterému jsou gejzíry a sirná jezera někdy přirovnávány, mají přece jen daleko, ale velmi spokojený je i ten, kdo v Yellowstone byl. No, nezbývá, než ukázat pár obrázků a přesvědčovat každého, že prostě musí Zéland vidět. Letenka je trochu dražší, cesta o něco delší, ale vše je jinak srovnatelné se západní Evropou či s USA... Prostě - je velmi snadné Nový Zéland navštívit individuálně.

Kdo se rozhodne k individuální cestě, nebude litovat.

...