Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Japonsko

Zdálo by se téměř nemožné cestovat v Japonsku v autě z autopůjčovny na vlastní pěst. Pokud si však trochu nastudujeme japonskou geografii, vytvoříme si vlastní itinerář, je to nejen možné, ale dokonce velmi snadné. Pravdou je, že Japonci, zejména ti středního věku a starší, nemluví anglicky. Jsou přitom ale velmi zdvořilí a nikdy nám neodmítnou odpověď na otázku, kudy máme jet. Malým problémem je jen to, že nám to vysvětlují japonsky. Ale pokud otázku nakreslíte a vysvětlování doplníte všemi končetinami (je dobré mluvit česky, intonace je podobná), s většinou Japonců si rozumíte docela dobře.

Ke cti GPS slouží, že jsme se nikdy neztratili, ač jsme za za dva červencové týdny objeli kolem dokola všechny velké ostrovy a ujeli asi 4 tisíce kilometrů. Po zkušenosti s navigací, kterou nám zapůjčili v autopůjčovně a kterou jsme za dva týdny nenaučili anglicky (asi to opravdu neuměla), vzal bych si příště raději navigaci vlastní a nahrál si do ní příslušné mapy. Japonské kaligrafické písmo je hezké, ale z monitoru navigace se z něho dá rozluštit  jen velmi málo. Nicméně obrázky silnic jsou všude na světě stejné a docela dobře lze podle nich jezdit i v Tokiu.

A snad ještě jedna zkušenost: Když už jsme neměli tu správně mluvící a píšící navigaci, trochu obtížně se nám hledaly hotely. Názvy běžných hotelů jsou samozřejmě v japonštině, a jak jsem řekl, tu bohužel moc neovládám (-:  Nic není ale ztraceno. V každém městě uvidíte ve velké výšce nad domy zpravidla svítící neony, hlásající, že pod nápisem dole je "HOTEL". Vždy jsme se zaradovali a ubytovali se. Až po několika nocích jsme na věc přišli. To, co je označeno latinkou, nejsou běžné hotely, ale hotely hodinové. Nic ve zlém. Díky přelidněnosti japonských domácností je vyhledávají i manželské páry, a to především přes den. V noci byly "HOTELY" poloprázdné. Pokud bychom přijeli kolem běžné 18.-19. hodiny, cena ubytování do rána byla i 200 USD. Pokud jsme však přijeli po 21. hodině, cena za noc se pohybovala na neuvěřitelné výši kolem 30-50 USD. Vše absolutně diskrétní, žádné recepce, vše za záclonkami či závěsy, každý pokoj má v přízemí své parkovací místo. Co je však třeba obzvláště zdůraznit, že s tak neuvěřitelnou čistotou jako v těchto hotelech, jsme se nikde jinde ve světě nesetkali. Kdo zná zvláštnosti ubytování v Japonsku, může hodně ušetřit. Tedy žádné rezervace, ale hledání "HOTELU" (-:

...