Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Aljaška

Aljaška: 29. 6. - 7. 7. 2019


Naše dovolená se většinou odvíjí od možnosti koupit levné letenky a možnosti společného volna. Pokud jezdíme individuálně, bez cestovní kanceláře, lze náklady snížit natolik, že můžeme za hranice i několikrát. Aljaška na týden se zdá jako bláznivý nápad. Pokud však nemáte víc, jako my neměli víc letos na počátku července, nejde to jinak. Nicméně, pokud je na tom někdo s časem stejně, Aljašku doporučuji bez výhrad. Je to krásná, čistá země a i za ten týden se podaří vycítit její duch a vůni.  Lze navštívit jak několik ledovců, tak nejznámější národní park Denali a nakonec z města Homer vyrazit do aljašských fjordů  a i letadlem za medvědy grizzly do národního parku Katmai. Volně žijících zvířat je na Aljašce spousta, vedle sobů to jsou losi, ovce aljašské, vlci, sem tam bizon a mnoho ptáků. Medvědy jsme navštívili v NP Katmai.

Cenově je Aljaška prostě Amerika. Dříve to bylo lepší i na kontinentě, postupně se vše viditelně zdražuje. Turistů není však tolik jako například v národních parcích Jihozápadu, a tak se ceny pohybují v relativně přijatelných mezích, a to od benzínu přes jídlo.  Ceny jsou o něco vyšší, než na kontinentě. Pokud je člověk skromný, vyjde zcela určitě s rozpočtem pro západní evropské země. Výjimkou je samozřejmě výlet lodí do fjordů NP Kenai a cesta za medvědy do NP Katmai, ale to člověk plánuje jen zpravidla jednou za život. Avšak ani ceny za tyto výlety nejsou nepřekonatelné. Lze je dohledat v nabídkách aljašských cestovních společností, o zařízení je možné požádat i některou z českých cestovních kanceláří, které se na rezervace v zahraničí specializují.. Noclehy jsem si rezervoval standardně přes Booking-com.  Všude po naší trase byla nabídka pestrá, jen před Denali je to horší a ceny jsou vyšší. Zmínil jsem se o tom v popiscích u fotografií. Pokud si na Booking-com. budete rezervovat noclehy delší dobu, získáváte velmi lukrativní nabídky, pomocí kterých lze za ubytování poměrně hodně ušetřit. Při cestě na Aljašku v zásadě platí většina z toho, co jsem napsal do obecné části svých knížek-průvodců po národních parcích v USA. 

Pro ty, kteří by také podlehli bláznivému nápadu vydat se na Aljašku na deset dnů, připíši itinerář, který lze dobře stihnout:


1. den - Anchorage, půjčení auta, nákup zásob, procházka centrem města (není to žádný Manhattan), Oscar Anderson House Museum, procházka po Tony Knowles Costail Trail. Naopak pominout lze někdy doporučovaný Earthquake Park. Je již hodně zarostlý, a tak známky velkého zemětřesení z roku 1964 nejsou už prakticky patrné.

           Po cestě k večernímu ubytování (to je nejlépe již poblíž národního parku Denali (my spali v městečku Talkeetna) návštěva Eagle River Nature Center, procházka nádherně čistou a zelenou aljašskou přírodou.  Před Talkeetna je dobře značená odbočka doleva na malé parkoviště, odkud lze v případě dobrého počasí pozorovat nejvyšší horu Aljašky - Mt. McKinley.  Kdo nemá čtyřkolku (my ji nepotřebovali, neplánovali jsme žádné dlouhé cesty do divokých oblastí), nemusí tak jezdit na nejčastější místo k fotografování - Reflextion Pond.


2. den - Národní park Denali. Autem lze dojet jen k návštěvnickému centru, vstup do parku je v jeho severovýchodní části ze silnice č. 3 - Park Hwy. V návštěvnickém centru se rezervují cesty shuttlebusy, park je veliký, a tak nejkratší cesta je šestihodinová. Je výhodné rezervovat si cestu shuttlebusem dopředu, nebo přijet k parku brzo, aby byla zajištěna ještě nějaká volná místa. Výlet probíhá jedním shuttlebusem, řidič zastavuje vždy na 15-30 minut na hezkých a fotograficky vděčných místech. Pak se účastníci vrátí do stejného shuttlebusu a pokračují v něm dál. Kdo chce cestu delší, může jet shuttlebusem až k Eielson Visitor Center a tam podniknout trek k řece Gorge River v podhůří Měděných hor. K uskutečnění této cesty by bylo třeba být v návštěvnickém centru již brzo ráno.

3. den - Odjezd od NP Denali zpět na jih směrem na Anchorage. Kdo neměl štěstí na vyfotografování Mt McKinley, může se na parkovišti s výhledem zastavit ještě tento den. Mt Mc.Kinley je při své výšce přes     6 000 metrů většinu roku v oblacích, my měli při této zpáteční cestě (byli jsme tam brzo ráno) štěstí. Odpoledne už bývá vrchol v mracích. Dále cesta do Anchorage. Tam je hezké muzeum v 4721 Aircraft Rd, ve kterém shromáždili hodně památek na dřívější saně a na novější, pro Aljašku typické - hydroplány.  Dále z Anchorage na jihovýchod - jede se podél pobřeží zálivu Tumagain Arm s hezkými výhledy. Po půl druhé hodině lze být na konci zálivu a navštívit tam Alaska Wildlife Conservation Center. Je to sice taková malá ZOO, ale pojatá i jako safari. K vidění jsou nejznámější zvířata žijící na Aljašce. Příjemná zastávka i s občerstvením. Po prohlídce Alaska Wildlife Coservation Center ještě možnost procházky u města Whittier: Portage Glacier, Portage Lakea.  Před městem Seward jsme stihli ještě malou vyjížďku autem a dvouhodinový trek k ledovci Exit Glacier. Noc ve městě Seward, odkud vyplouvají lodi do národního parku Kenai Fjords

4. den - celodenní výlet lodí z přístavu Seward do fjordů Gulf of Alaska (trasy jsou na obrázku). Cestou k ledovci Aialik Glacier pozorování hnízdišť racků, ostrůvků s lachtany, byli vidět i papuchalkové. Byl to hezký den.

5. den - cesta ze Seward do města Homer (285 km) vedoucí kolem Kenai Lake, přes Soldotnu a po pobřeží Cookova zálivu. Pár kilometrů před Homer je vesnička Anchor Point, kde žije na plážích mnoho orlů bělohlavých. Ti sbírají po odlivu na plážích mořské živočichy a lze je tam velmi dobře fotografovat. Po příjezdu do Homer je třeba zajet do kanceláře společnosti, která zajišťuje na další den letecký výlet za medvědy do NP Kenai a potvrdit tam svou rezervaci. Pozor na přesné nahlášení osobní hmotnosti při prvotní rezervaci, před cestou letadlem vás opravdu váží a za nadváhu byste si připlatili.  Jsou to prostě Američané, ale jsou vlídní... Večer lze trávit v některé hospůdce na kamenité ostruze, která vyčnívá z městečka na jihozápad - Homer Spit. Létají tu zde i dospělí orli bělohlaví. V jakémsi průvodci jsem našel, že je z Homer možný hodinový výlet do staré ruské vesničky West Voznesenka. Cesta je hezká, po pobřeží, s krásnými výhledy na horské hřbety druhé strany zálivu, ale vesnička v americkém pojetí je několik nových domů snad trochu podobných našim montovaným domům ze 70 let minulého století. Žádné roubené chaloupky či zemljanky (-:

6. den - celodenní výlet šestimístným letadlem do NP Katmai. My využili společnost Alaska Bear Adventures a byli jsme spokojeni. Již při ranní instruktáži před letem jsou účastníci vybaveni rybářskými holínkami sahajícími až do třísel, aby na ostrově, kde medvědi žijí, mohli překonávat menší říčky a mokřady. To se později ukázalo jako velmi výhodné. Při fotografování medvědů je třeba být v pokleku, abychom medvědy nerušili a nedráždili, vysoké holínky jsou tak velmi praktické. Během asi tří hodin na ostrově jsme potkali nejméně 12 volně žijících medvědů. Pozorovat medvědici s mládětem, jak si ve volné přírodě společně hrají, byla velká zábava.  V městě Homer je několik soukromých lodních dopravců, kteří jsou ochotni odvézt vás na libovolně dlouhý výlet k okolním ostrovům a pozorovat tam hnízdiště ptáků. Protože jsme mnoho ptáků vč. papuchalků viděli již dříve při cestě do Kamai Fjords, tuto možnost jsme nevyužili. Ale existuje.

7. den - návrat z Homer do Anchorage aljašským vnitrozemím. Noc v Anchorage.

8. den - vrácení auta, 13.35 odlet z Anchorage do Prahy, díky časovému posunu musíme samozřejmě počítat, že přiletíme až další den - náš přílet byl ve 13.35, což je ještě dobrý čas k cestě domů a přípravě do zaměstnání...

Byť jsou naše delší cesty většinou dvoutýdenní, nelituji, že jsme na Aljašce byli jen kratší čas. Kdyby někdy bylo více času, tak třeba ještě jednou. Ale těch pár dnů v tomto krásném koutě světa za tu dlouhou cestu letadlem určitě stojí.

...