Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Black Hills

Mount Rushmore Nat. Memorial 

          V samém centru Black Hills, ve městě Keystone - ve výšce 1745 m nad mořem  a jen 15 mil (24 km) od Crazy Horse Memorial, se nachází známé sousoší, jež pro Američany symbolizuje národní hrdost a úžasný čin stavebního umění.  Obrovské sochy nejvýznamnějších prezidentů z prvních 130 let historie Spojených států vyřezané a vytesané do žuly, vyčnívají ze skály Mount Rushmore do výšky přes 60 metrů.

          Zcela vlevo, nejvýše postavený, je  George Washington, velitel revoluční armády z občanské války a první prezident USA. Napravo od něj je potom Thomas Jefferson, tvůrce Deklarace nezávislosti, dále vpravo Theodore Roosevelt, známý i tím, že prohlásil Devil´s Tower americkou národní památkou a zcela vpravo je Abraham Lincoln, který zrušil otroctví.

          Duchovním otcem celého projektu byl historik Doane Robinson, sochu vytesal se svými spolupracovníky  dánsko-americký sochař Gutzon Borglum. Ten sice v květnu 1941 zemřel, a tak bylo upuštěno od původně zamýšleného zobrazení postav až k pasu. Nicméně, v té době bylo dílo již v takové míře dokončeno, že ho mohl dokončit jeho syn a celé sousoší bylo 31. října 1941 odhaleno jako hotové.

Crazy Horse Memorial

          Myšlenka postavit svému hrdinovi ještě větší sochu než je sousoší na nedalekém Mount Rushmore, vzešla od tehdejšího náčelníka Siouxů Henry Standing Beara jen dva roky po tom, co byla zahájena stavba Mount Rushmore, snad jako reakce na skutečnost, že by na posvátném indiánském území měla stát pouze socha amerických prezidentů. Kdyby byl památník legendárnímu indiánskému náčelníkovi Crazy Horse dokončen, stal by se svými rozměry 195 x 172 metrů největší sochou na zemi.

...