Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Střední Austrálie

Střední Austrálie je krásná. Čistá, voňavá a turisticky příliš nedotčená. Roční doby jsou v Austrálii - podobně jako například v Peru - opačně, než u nás, ale kdykoliv jsem v Austrálii byl, bylo příjemné teplo (březen, duben, říjen, listopad). Vzpomínky, jež mi evokuje byť jen vyslovení názvu tohoto světadílu, jsou: Příjemné teplo, milí lidé, pohoda a vůně eukalyptu.

Cesta z Darwinu po Stuart Highway do Alice Springs k Uluru, resp. až ke skalám oblasti Kata Tjuta, je dlouhá, měří přes 1950 km, ale provoz na Stuart Highwy je velmi malý a krásná místa po cestě nám tu délku vynahradí. Navíc jsou Australané opravdu všímaví a vstřícní, stačí na chvíli zastavit a fotografovat a už se ptají, nemáte-li problém. Nemyslím, že je třeba jezdit několika auty, vždy se najde někdo z místních, kdo by pomohl v nesnázích.

Cestu lze naplánovat díky plánovačům tras natolik přesně, že je možná i rezervace noclehů, jen záleží na tom, jak dlouho se chceme zdržet po cestě. Nechci radit, prožitky jsou příliš osobní a individuálně pojímané. Napíši jen, kde jsme po cestě nocovali a kolik hodin jsme věnovali prohlídce a odpočinku na zajímavých místech Stewart Hihway:

Darwin - z něho do NP Litchfield, nocleh v Adelaide River.  Další den: Adelaide River - Katherine (2hod.), Mataranka (4 hidny včetně koupání), nocleh v Daly Waters. Další den: Daly Waters - Tenant Creek - Devils Marbles (3 hod.), nocleh v Alice Springs. Další den: Alice Springs - Yulara,  výstup na skálu zabere i s cestou zpět cca 3-4 hodiny, západ slunce u Ayersovy skály, noc v Yulara. Další den: Kata Tjuta - celý den včetně vycházky do skal.  Vše ostatní je již dle vlastní chuti. Ubytování přes Booking.com. Nejsem jejich agentem, ale myslím, že jde o dobrou společnost.

Pokud pak již navštívíme střed  Austrálie, neměli bychom opomenout ještě jedno hezké místo: Národní park Západní MacDonnellovo pohoří. Nachází se uprostřed pustiny západně od Alice Springs. Rozervaná skaliska a soutěsky mezi polopouštními horami nabízejí několik treků, na které nelze dlouho zapomenout. 

Při návratu do Darwinu je možné navštívit ještě národní park Kakadu, to podle časových možností a chuti. Je však velmi rozlehlý, od severu k jihu měří téměř 200 km a od východu k západu přes 100 km a než se dostaneme od Pine Creek k nejzajímavějšímu místu - vodopádům Jim Jim Falls, trvá nám to 5 hodin a ujedeme 226 kilometrů. Mě sice Kakadu NP trochu zklamal, ale přesto od jeho návštěvy nikoho neodrazuji, protože jsem četl několik článků zoologů a ti byli z rozmanitosti zdejší fauny nadšeni.

Naopak však město Darwin je pěkné, velmi příjemná je procházka přímořskou rezervací East Point Reserve, která je vlastně těsně nad městem a kde konečně zase uvidíme klokany. Trochu turistickou, ale zajímavou atrakcí v Darwinu, kde lze strávit chvíle před odletem, je Crocodylus Park na adrese 4500 McMillans Rd. Je to vlastně malá ZOO a v pravidelných intervalech tu můžeme vidět i krmení krokodýlů.
...