Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Texas

Již vyslovení názvu Texas nám evokuje vzpomínky na staré knihy, které jsme četli jako děti, na dobu, v níž jsme si vykreslovali prérie, ranče a kovboje jako něco úžasně romantického, byť nedosažitelného. Je dobře, že jsme se dožili doby, kdy můžeme naplnit  naše  představy  a do Texasu se podívat.

Texas je velký  stát,  po Aljašce druhý největší ve Spojených státech. Je téměř devětkrát větší než Česká republika a na jeho území žije více jak 25 milionů obyvatel. Řeka Rio Grande  tvoří přirozenou hranici s Mexikem, Red River odděluje Texas od Oklahomy a Arkansasu na severu a Sabine River je hraniční řekou s Louisianou na východě. Jihovýchod Texasu omývají potom vody Mexického zálivu.

Největším městem je Houston s 2 200 000 obyvateli, Texas má ještě další dvě města s počtem obyvatel vyšším než jeden milion: San Antonio a Dallas. Hlavní město Austin je již téměř tradičně menší, žije v něm necelých devět set tisíc obyvatel.

 Přírodní parky spravované organizací NPS jsou v Texasu dva: Big Band NP a Guadalupe Mountain NP. Při naší cestě z NY do LA bychom asi stihli návštěvu národního parku Big Band, bylo však lépe věnovat čas spíše emotivnímu Dallasu a současně se podívat i na Southfork Ranch, když už jsem neviděl víc jak polovinu jednoho dílu seriálu Dallas na něm natáčeného (-:

...